Αντιμετωπίζοντας τη Βία στο Σχολείο μέσα από την Εκπαίδευση για τη Δημοκρατική Ιδιότητα του Πολίτη και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα
![3rd-coordination-budapest](http://www.ehr.ecd.uoa.gr/wp-content/uploads/2016/07/3rd-coordination-budapest.jpg)
Το πιλοτικό πρόγραμμα «Αντιμετωπίζοντας τη Βία στο Σχολείο μέσα από την Εκπαίδευση για τη Δημοκρατική Ιδιότητα του Πολίτη και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα» [Link] αναπτύχθηκε στο πλαίσιο της προώθησης του Χάρτη του Συμβουλίου της Ευρώπης για την Εκπαίδευση για τη Δημοκρατική Ιδιότητα του Πολίτη και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα (Βλ. Χάρτη ECD/HRE). Τον συντονισμό του προγράμματος είχε το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ενώ την ευθύνη του επιστημονικού συντονισμού και της υλοποίησής του είχε το Κοινό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εκπαίδευση & Ανθρώπινα Δικαιώματα» του ΕΚΠΑ & του UCL. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν πέντε χώρες, η Ελλάδα, το Μαυροβούνιο, η Ουγγαρία, η Πολωνία και η Ρουμανία, και χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Συμβούλιο της Ευρώπης.
ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ
ΕΛΛΑΔΑ
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
ΠΟΛΩΝΙΑ
ΡΟΥΜΑΝΙΑ